• 1
  • 2
Dzień Myśli Braterskiej


Dzień Myśli Braterskiej przypadający na 22 lutego 2012, w drużynach Hufca Ostrów Wlkp obchodzony był tym razem zgodnie z indywidualnymi pomysłami drużyn i we własnych kręgach. Jedni obchodzili urodziny twórcy skautingu Roberta Baden Powella już w poniedziałek. Tak było podczas uroczystej zbiórki Kręgu Instruktorskiego im.Szarych Szeregów, a inni 21 we wtorek, ze względu na Popielec. Jeszcze inni pozostali wierni tradycyjnej dacie. Wykorzystano możliwość uczczenia DMB podczas dnia, który określona drużyna spędziła na stanicy w ramach Nieobozowej Akcji Zimowej. Tak więc w czasie, gdy zajęcia prowadził szczep "Jedenastka", nie zabrakło gry terenowej "W poszukiwaniu kapelusza RBP" , w której wzięli udział harcerze starsi 31 DSH "Des-KOT". Nie zabrakło wypiekania ciasta BiPi (podpłomyki) dla wszystkich uczestników NAZ-u, poszukiwania 22 kapeluszy ukrytych w lesie w pobliżu stanicy przez harcerze i zuchy i zbierania podpisów uczestników wspólnej zabawy oraz wykonywania masek zwierząt, co stanowiło analogię do nazw zastępów, jakie proponował Baden Powell. Szczep "Jedenastka" planował również zrobić wielki śnieżny tort urodzinowy i liczył na odwiedziny samego RBP (manekin wykonany przez biorących udział w grze), ale zabrakło śniegu, a głównie czasu. Warto zainteresować się jakie zadania mieli do realizacji uczestnicy gry terenowej i przy okazji sprawdzić własne możliwości w tym zakresie. Zadanie 1: Mieszkaniec Wenecji, mąż zacny, kształcony i kształcący tych, którzy pragną poznać tajemnice harcerskie i nabyć określonych umiejętności. Odszukać tę osobę, zapisać nazwę ulicy i numer domu. Zapisać pierwszą literę nazwiska. Zadanie 2: Miejsce, gdzie dawnymi czasy, borówianki plotły dziewczyny. Zapiszczcie nazwę tego miejsca. Wpiszcie pierwszą literę tej nazwy. Zapytajcie jakie wydarzenie miało tam miejsce 05.02.2012 i odnotujcie pełną jego nazwę. Zadanie 3: Najbardziej słodkie miejsce na Piaskach Szczygliczce? Odszukajcie je, dowiedzcie się jakie jest nazwisko założycieli. Wypiszcie pierwszą literę nazwiska. Wpiszcie pełna nazwę tego miejsca. Dzień Myśli Braterskiej Szczep "Wigry" postanowił być wierny dacie urodzin i 22.02.2012 harcerze, harcerki i instruktorzy przesyłali sobie okolicznościowe życzenia. W szczepie "Szuwary" odbyła się uroczysta zbiórka w harcówce. Szczep "Jedyneczka" zaplanował urodzinowe niespodzianki na stanicy. Komendant hufca dh.hm.Dariusz Potasznik zaprosił instruktorów do harcownii 21.02.2012 na godzinę 17.00. Z zaproszenia skorzystali: Leokadia Różańska, Józefa Szlachta, Iza Potasznik, Alicja Jankiewicz, Karolina Zmyślona, Paulina Wasielewska, Renata Ruch, Michalina Ruch, Jerzy Hnatyk, Wojtek Maciejewski, Jarek Ruch, Zbysław Jeżewski. Były piosenki śpiewane w kręgu przy gitarze, które wywołały liczne wspomnienia. Każdy z obecnych mógł wylosować dla siebie myśl, mądrość dotyczącą przyjaźni. Głośno odczytane zostały okolicznościowe opowieści. Nie zabrakło słów refleksji z nimi związanych. Druh Zbysław mówił o swojej nowej książce o wymownym tytule "Ostrowskie Harcerstwo Korzenie 1912 1920". Druhowie, którzy już ją przeczytali dzielili się uwagami, czynili analogie dotyczące fragmentów tekstów z realiami naszego dzisiejszego życia harcerskiego. Druhna Iza przyniosła dużo. pączków, z którymi wielu kojarzy DMB. Atmosfera spotkania, mimo niezbyt licznej grupy uczestników, a może dlatego, była bardzo ciepła. Brakowała jednak tych, którym różne sprawy nie pozwoliły spotkać się. Wspominano, pytano, gdzie ta druhna., co z tym druhem? I tak myślami byliśmy razem. W same urodziny rozdzwoniły się telefony pomiędzy instruktorami, tymi co na miejscu, tymi, co w Polsce i na świecie. Jak zawsze pamiętamy o sobie i czuwamy.

 

Partnerzy 

 

R O H i S

 

Kontakt

Komenda Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski
ul. Staszica 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski, Polska
tel. +48 62 736-55-84,

NIP: 778-14-40-251,

Santander Bank Polska S.A.

63 1090 1160 0000 0000 1600 9491

Dane do faktury :
ZHP Chorągiew Wielkopolska - Hufiec Ostrów Wlkp.
ul. św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
NIP 778-144-02-51